Top Menu

16 Ekim 2021 Cumartesi 

Resimli  Site içi  Google 

ANA SAYFA
300 Yıllık Formülü Çözdü
 
yb32
 
 
 
 
 
 
20 Haziran 2009
300 yıllık bulmacayı 16 yaşındaki Iraklı göçmen çözdü.

Irak asıllı İsveçli 16 yaşındaki Altoumaimi, 17. yüzyılda yaşayan İsviçreli matematikçi Jakob Bernoulli'nin bulduğu bir hesaplama dizisi olan ve 300 yıldır bir türlü çözülemeyen 'Bernoulli sayıları' basitleştiren bir formül buldu.

İsveç'te yaşayan 16 yaşındaki Iraklı göçmen, 300 yıldır çözülemeyen bir matematik bilmecesini yalnızca 4 ayda çözdü. Muhammed Altoumaimi, 17. yüzyılda yaşayan İsviçreli matematikçi Jakob Bernoulli'nin bulduğu bir hesaplama dizisi olan ve 300 yıldır bir türlü çözülemeyen 'Bernoulli sayıları'nı, yalnızca 4 ay içinde açıklayıp basitleştirecek bir formül üretti.

Üniversiteden teklif geldi

Çalışmasını okuduğu lisedeki öğretmenlere gösteren genç dahi, bulduğu formülün işe yarayacağına kimsenin inanmadığını söyledi. Muhammed, bunun üzerine İsveç'in Uppsala Üniversitesi'ndeki profesörlerle temasa geçti. Çalışmasının tamamen doğru olduğu ortaya çıkan Muhammed'e üniversitede yer teklif edildi, ancak genç, okuluna odaklanmak ve yazın özel matematik ile fizik dersleri almak için bu teklifi geri çevirdi.Facebook'ta Paylaş


    Gönderen : yb32        Tarih : 20 Haziran 2009        Hit : 7786

Yorum Eklemek İçin Üye Olun / Giriş Yapın


Yorum Yazmak İçin Üye Seviyeniz Yetersiz

Lütfen

Üye Girişi Yapınız   Veya  Üye Olunuz

 

Anasayfa  İletişim